Fontos a kezelőorvossal is konzultálni
Minden esteben érdemes orvossal, vagy szakképzett ápolóval konzultálni, mert a szakmai tapasztalatok is nagyon hasznosak lehetnek. Ha csupán enyhe szivárgásról van szó, egyrészt fontos kideríteni tünetek mögött rejtőző okokat, azaz, hogy milyen eredetű inkontinenciája van az érintettnek, másrészt a szakember meg tudja becsülni a szivárgás mértékét is. Stressz inkontinenciánál például elég lehet a betét viselése, míg időskori zavaroknál a nadrágpelenka bizonyulhat a leghasznosabb.
Tartósan otthoni ápolásra szoruló fekvőbetegek, vagy mozgássérültek esetében persze teljesen más a helyzet. Egyrészt meg kell becsülni, hogy milyen gyakran kell a pelenkát cserélni, valamint fontos, hogy akkor is kényelmes legyen, ha sokat fekszik a beteg, azaz például ne legyen túl szoros, azaz a beteg bőre jól szellőzzön.
Mire figyeljünk a pelenka kiválasztásakor?
Mint már korábban említettük, a méret azért fontos, hogy a pelenka tökéletesen illeszkedjen és ebből következően bent tartsa a nedvességet. Ha túl nagy, akkor a nedvesség kifolyhat, ha túl kicsi, akkor pedig szoríthat és a bőrünk begyulladhat, bepállhat. Törekedjünk olyan termék kiválasztására, amelynek szagsemlegesítő magja is van. Az antibakteriális kivitelezés is fontos szempont lehet, hiszen a pelenkát nem mindig tudjuk azonnal cserélni, ha pedig a bőrrel érintkezik a pelenka tartalma, akkor fertőzések alakulhatnak ki, amit az antibakteriális védőanyagok meggátolnak.
A napszak sem mindegy a pelenkaválasztás során. Nem mindegy, hogy nappal vagy éjszaka kell viselni a terméket. Az éjszakai alvás miatt lehet, hogy nadrágpelenkára van szükségünk, míg napközben lehet, hogy a betét is elegendő.
Speciális igények miatt sem kell már aggódnunk. Persze azt is mérlegelnünk kell, hogy milyen gyakran szorul cserére a pelenka, vagy, hogy éppen milyen rétegekkel bír. Néha azért ezt ki is kell tapasztalni.
Túlsúlyos, betegeknek is nehéz lehet megtalálni a megfelelő felnőtt pelenkát. De ma már egyáltalán nem lehetetlen. A legtöbbbb termék esetében a nyitott kialakításnak és az erős, öntapadó tépőzáraknak köszönhetően a termékcsere fekvő helyzetben is egyszerű, a már felhelyezett termék pedig kibontás után is könnyen újrarögzíthető, újraigazítható a tökéletes, biztonságos illeszkedéshez. A frissességet pedig szagsemlegesítő rendszer és a nedvességjelző csík biztosítja, amelyi jelzi, ha termékcserére van szükség.
Nadrágpelenka vagy pelenkanadrág? Nem mindegy!
A felnőtt pelenkák esetében is van különbség a két típusú termék között. A nadrágpelenkát rá kell tenni és hajtogatni az érintettre, majd tépőzárral, ragasztócsíkkal stabilizálni. Ezzel szemben a felhúzható pelenkanadrág gumírozott derékrésszel rendelkezik, azaz csak bele kell bújni, vagy fel kell húzni, mint egy alsóneműt.
Természetesen egyénenként eltérő lehet, kinek mi válik be, vagy mi a kényelmes. Ha most kezdünk ismerkedni ezekkel a termékekkel, akkor azt is mérlegelni kell, hogy mennyit mozgunk, persze szivárgás mértéke mellett. A pelenkanadrág előnyösebb, ha sokat mozgunk, hiszen ebben a termékben aktívan mozogni, sportolni is lehet. A felnőtt pelenkanadrág ugyanúgy véd a szivárgástól, még oldalirányban is, ráadásul könnyen és gyorsan cserélhető, diszkrét megoldás.
A nadrágpelenka fekvőbetegeknél, vagy az éjszakák során lehet biztonságosabb. Azoknak is jó lehet, akik ugyan önellátóak, de ritkán járnak el otthonról, idősek, nem mozognak sokat.
Bármilyen problémánk is van, amely felnőtt pelenka viselését teszi szükségessé, mindenképpen konzultáljunk orvossal, vizsgáltassuk ki magunkat alaposan. Ne érezzük magunkat kellemetlenül, bátran beszéljünk a témáról, tegyük fel kérdéseinket, hiszen a felnőtt pelenkák és betétek viselése megkönnyíti mindennapjainkat, akár átmenetileg akár tartósan van rá szükségünk.