Mennyi idős legyen, amikor beszéltek?
Te ne tartozz azok közé, akik a menstruációról való beszélgetést az utolsó utáni pillanatig halogatják! Előfordul, hogy néhányan teljesen ki is kerülik a témát, mert manapság még mindig tabunak számít! Pedig erről beszélnünk KELL!
Csak képzeld magad egy kisgyerek helyébe, aki számára a vér a sérülés és a fájdalom jele. Amikor szembesül azzal, hogy az anyukája vére folyik, azt hiszi, hogy valami nagy baj van és óriási fájdalmaktól szenved. Sok idősebb gyermek ezt az asszociációt később is hordozza, ezért a lányok félnek a menstruációtól.
Mindezek miatt, rendkívül fontos, hogy feltétlenül beszélgessünk róla, és elmagyarázzuk, hogy a menstruáció nem egy szörnyűség, és nem kell félni tőle.
Ne legyen tabu a menstruáció köztetek! Hogyan beszéljetek róla?
Először is fogadd el: ez a helyzet mindkettőtök számára kellemetlen. A legjobb, ha egyenrangú félként beszélsz a gyermekeddel és hagyd ki a mesevilágot, a méhecskéket, a lepkéket a dologból! Magyarázd el a dolgokat úgy, ahogy vannak, mindenféle egyéb magyarázat nélkül!
Mik azok a kérdések, amikre mindenképp ki kell térned?
A lányodnak is biztosan lesznek kérdései, de van néhány alapfogalom, amit tisztáznod kell majd vele. Összeszedtük a kérdéseket és a válaszokat is, hogy tudd, mit mondj.
Mi is a menstruáció?
A menstruációt a petefészkekben képződő hormonok okozzák. Ezek a hormonok felelnek a méhen belüli nyálkahártya megnagyobbodásáért, hogy az képes legyen a megtermékenyített petesejtet biztonsággal befogadni. Amikor a petesejt nem érkezik meg, a nyálkahártya egyes részei elkezdenek leválni, és menstruációs vérzéssel ürülnek ki a szervezetből.
Mik a közelgő menstruáció jelei?
Az egyéni menstruációs jelek nagyon gyakran örökletesek. Nagy segítség lehet, ha elmondod a lányodnak, neked hány éves korban jött meg, mennyire volt rendszeres és milyen volt az erőssége.
Az általános előjelek közé tartozik a hüvelyi folyás, a mell -és derékfájdalom és az enyhébb alhasi görcsök is.
Mi a menstruációs fájdalom?
A menstruációs görcsök a menstruációs folyamat leggyakoribb velejárói. Ezt a fájdalmat a méhösszehúzódások okozzák, amik a hámló méhnyálkahártya kilökéséért felelnek.
Nem szükséges azonnal a görcsoldóért nyúlni, léteznek külön tornagyakorlatok a fájdalom enyhítésére. Ne feledkezz meg a palástfű tea, a száraz meleg vagy az alhasi masszázs jótékony hatásairól sem. Vegyél a lányodnak egy melegítő tömlőt, ami csodákra képes, ha menstruációs görcsökről van szó.
Mi a teendő, ha MEGJÖTT?
A menstruáció nem nézi, éppen mit csinálsz: bármikor jelentkezhet. Legyél otthon, az iskolában, barátnál vagy alvás közben, bármikor megtörténhet. Emiatt rendkívül fontos, hogy az idő közeledtével mindig legyen nála egy „elsősegély csomag” (erről a későbbiekben bővebben is írunk).
Mennyi ideig tart a vérzés?
A menstruációs vérzés időtartama általában 3-8 nap. A ciklus legtöbbször a második és a harmadik napon a legerősebb.
Rendszeresség?
A menstruációs ciklus általában 28-30 nap, de a kezdetekben ez nem rendszeres. Akár egy évig is eltarthat, amíg a menstruációs ciklus beáll. Nyugtasd meg a lányodat, hogy akkor sincs semmi baj, ha az általános ciklus ideje után nem jön meg a második menstruációja, hiszen ez teljesen normális.
Cikkünk második részében az intimhigiéniával és a hozzá kapcsolódó termékekkel fogunk foglalkozni.