Mi is az a perimenopauza?
Változatos tünetekkel jelezheti a női szervezet a menstruáció elmaradásához vezető természetes hormonális folyamat elindulását. Számos, akár kezdetben észrevétlen tünettel jár a hormonok „játéka”. A testben lezajló hormonális változás hosszabb folyamat, amelynek kezdeti szakaszában – akár hónapokkal vagy évekkel a menstruáció elmaradása előtt – már jelentkezhetnek a menopauzát kísérő tünetek – ezt az időszakot nevezzük perimenopauzának.
Alapvető hormonális változások ebben az időszakban
A perimenopauza időszakában a progeszterontermelés már minimális, a még termelődő hormon jórészt a mellékveséből származik, és az ösztrogén elválasztás is fokozatosan csökken. Az ösztrogéntermelés csökkenése miatt a méhnyálkahártya sorvadásnak indul. Ösztrogén hiányában, vagy kevés ösztrogén jelenléte mellett olyan folyamatok indulnak be a szervezetben, mint az érelmeszesedés, a csontritkulás, a húgy-ivarszervek gyengülése. Általánosságban csökken a szövetek rugalmassága és erőssége is.
A perimenopauza lehetséges tünetei
Rengeteg tünete lehet már a perimenopauzának is, amelyet gyakran nem ehhez a jelenséghez kötünk. Sokszor utólag áll össze a kép a tünetek összessége alapján, hogy tulajdonképpen ez már a perimenopauza volt. Ilyen lehet az alvászavar, amely különféle stresszforrások miatt is kialakulhat. Azonban, ha a tünetek összességét nézzük, hamar kirajzolódhat a diagnózis. A súlygyarapodás, a hőhullámok, fokozott izzadékonyság, erős szívdobogás, az ízületi fájdalmak összessége már köthetőek a perimenopauzához.
Ugyanígy lelki tünetek is megjelenhetnek: szorongás, depresszió, az önbecsülés csökkenése, koncentrációs gondok léphetnek fel. Az egytől egyig zavaró tüneteket tetézheti a kialakuló inkontinencia is.
Az inkontinencia egyik oka: a gátizom gyengülése
A gátizomzat gyengülése egyrészt a fizikai (pl.: szülés), másrészt a hormonális változásoktól is bekövetkezhet. Az ösztrogénszint fokozatos csökkenése miatt a szövetek veszítenek rugalmasságukból, és így a gátizomzat sem biztos, hogy megőrzi korábbi rugalmasságát, erősségét és funkcióját. Ez pedig sajnos okozhat enyhébb, de akár súlyosabb inkontinenciát is. Fontos, hogy erre fokozottan odafigyeljünk és kezeljük megfelelően. Előfordulhat, hogy csupán egyet tüsszentünk és kialakul egy apróbb vizeletszivárgás, azonban nem szabad ezeket az enyhébb tüneteket sem figyelmen kívül hagyni. Mindenképpen forduljunk szakemberhez!
A gátizom gyengülésének tünetei
A gátizom gyengülését többféle tünet is jelezheti. Ha a húgyutaknál keletkezik a probléma, akkor vizeletinkontinenciát tapasztalhatunk. Pontosabban megterhelésre (tüsszentésre, nevetésre, köhögésre) fellépő vizeletcsepegés jelzi a problémát. Amennyiben a gátizom gyengül, akkor méh- és hüvelysüllyedés alakulhat ki.
Az ösztrogén számos szerv működésében érintett, és fontos szerepet tölt be a húgyhólyag és a húgyutak egészségének megőrzésében. Éppen ezért a már perimenopauzában bekövetkező ösztrogénszint csökkenés például a következő tüneteket eredményezheti: hüvelyszárazság, gyakori vizelés, leküzdhetetlen vizelési inger és vizeletszivárgás.
Kezelés: mit lehet tenni a perimenopauza tüneteinek enyhítéséért?
A legfontosabb, hogy a perimenopauza tüneteit komplex módon kezeljük. Kiemelt szerepet kap ebben az időszakban a megfelelő táplálkozás. Törekedni kell a kalciumbevitel szintjének növelésére, a D-vitamin pótlására, a K-vitamin bevitelre. Együnk zöldségben, gyümölcsben gazdag ételeket, fogyasszunk megfelelő mennyiségű folyadékot (napi 2-3 liter).
Ideje búcsút mondanunk káros szenvedélyeinknek (dohányzás, alkohol). Mindemellett ajánlott, ha odafigyelünk mentális egészségünkre, amennyire csak lehet csökkentsük a stresszforrásokat. A rendszeres relaxáció, meditáció, az autogén tréning, és a jóga is sokat segíthet ebben. Elengedhetetlen a gátizom tudatos erősítése, megfelelő sporttal, célzott tornával, akár megelőzésképpen is.
Ha ezekre odafigyelünk, akkor alvásminőségünk is javulhat. A még jobb és pihentető alvás érdekében ajánlott kialakítani egy megfelelő alvási rutint. Lefekvés előtt mellőzzük a képernyőhasználatot továbbá igyekezzünk időben és lehetőleg, mindig ugyanabban az időpontban kerüljünk ágyba kerülni.
Ezen kívül érdemes figyelni testünk jelzéseit és az észlelt tünetek esetén keressünk fel szakembert!