Kockázati tényezők:
A férfi inkontinencia kialakulásának kockázatát számos dolog elősegíti:
· Életkorhoz köthető fizikai változások, mint a hólyag izmainak gyengülése,
· dohányzás,
· a hólyag vagy a húgycső sérülése,
· hólyagfertőzés vagy prostatitis,
· elhízás,
· koffeintartalmú vagy szénsavas italok fogyasztása,
· alkohol,
· vizelethajtó gyógyszerek, antidepresszánsok alkalmazása,
· prosztata problémák, prosztatarák sugárterápiája vagy műtétje,
· Alzheimer-kór, Parkinson-kór, stroke, diabétesz, Sclerosis Multiplex,
· hólyagrák,
· krónikus bronchitis,
· depresszió.
Milyen típusú inkontinencia jelentkezhet férfiaknál?
A vizelet inkontinencia lehet rövid távú, vagy krónikus, hosszan tartó. A rövid távú inkontinencia hátterében általában valamely egyéb egészségügyi probléma áll.
A krónikus vizelet inkontinencia típusai:
Stressz inkontinencia: Leginkább köhögés, tüsszögés vagy nehéz tárgy emelésekor jelentkezik. Általában prosztataműtét után lép fel. Az elhízás és a záróizom gyengülése súlyosbíthatja a problémát.
Késztetéses inkontinencia: Hirtelen, erős vizelési inger jelentkezik, ami miatt a hólyag nem tudja visszatartani a vizeletet, így a betegnek nincs ideje eljutni a mellékhelyiségig. Ennek okai lehetnek húgyúti fertőzés, székrekedés, prosztatitisz, stroke, Parkinson-kór vagy vese- és hólyagkövek.
Túlfolyásos inkontinencia esetén a vizelet nem tud kifolyni a húgycsőből valamilyen elzáródás miatt, ami a hólyag túltelítődéséhez vezet. Ennek okai lehetnek a prosztata megnagyobbodása, húgycsőszűkület vagy gyenge hólyagizmok. Más lehetséges okok: diabétesz, sclerosis multiplex vagy antihisztaminok és dekongesztánsok alkalmazása. A beteg általában csak kis mennyiségű vizeletet tud üríteni a vizelési inger ellenére, és a folyamatos csepegés ellen tehetetlen.
Totális inkontinencia: A vizeletszivárgás állandó, mivel a húgycső izmai már nem megfelelően működnek.
Funkcionális inkontinencia: Ritkán előforduló állapot, melynek oka, hogy a beteg valamilyen oknál fogva (leginkább mozgásképtelenség) nem képes a WC-ig eljutni. Férfiaknál az alkoholfogyasztás, a vízhajtók, antidepresszánsok, nyugtatók, narkotikumok erősíthetik az inkontinencia tüneteit.
Könnyebb megelőzni, mint gyógyítani
Ha aggódik amiatt, hogy barátaival töltsön el egy estét, vagy ha egy hosszabb találkozó van kilátásban, esetleg egy kosárlabda meccsre szeretne menni a gyermekeivel, ne hagyja, hogy ezek a helyzetek elrontsák a hangulatát! Tippjeink segítenek abban, hogy kezelni tudja a vizeletszivárgást és magabiztosan folytathassa mindennapi tevékenységeit:
· Indulás előtt mindig látogassa meg a mosdót! Hólyagjának kiürítése az előzetesen tervezett programok előtt segít lecsillapítani elméjét, és nem kell egész idő alatt azon aggódnia, hogy lesz-e lehetősége erre a helyszínen.
· Ismerje meg előre a helyszínt! Tudja meg, merre találhatók a mellékhelyiségek az adott helyen, hogy könnyebben tervezhessen és ne kelljen idegesen keresgélnie, amikor szüksége van rá.
· Maradjon hidratált! Ne csökkentse a folyadékbevitelt, mert ezzel csak súlyosbítja a helyzetet. Mindig gondoskodjon arról, hogy megfelelően hidratált legyen!
· Kerülje a hógyagirritáló anyagokat! Bár fontos a folyadékbevitel, ügyeljen arra, hogy ne fogyasszon túl sok teát, kávét vagy alkoholt, mert ezek serkentik a vizeletképződést.
· Hagyjon fel a dohányzással! A dohányzás egyébként is egészségtelen, ráadásul fokozza a vizelettartási problémákat is.
· Egészséges testsúly megőrzése: akár néhány kilogramm leadása is jelentősen csökkentheti a vizeletcsepegés előfordulását. Rendszeresen végzett gátizomtorna és a normál testsúly elérése pedig akár meg is szüntetheti azt.
· Eddze a medencefenék izmait! Ezek a gyakorlatok segítenek a vizeletszivárgás elleni küzdelemben, és ráadásul könnyedén elvégezhetők otthon vagy akár munka közben.
· Használjon vizeletszivárgás elleni termékeket! Próbálja ki a kifejezetten férfiaknak tervezett TENA Men termékeket, amelyek diszkrét védelmet nyújtanak, és könnyedén alkalmazkodnak az életmódjához.
Az aktív életvitel segít kézben tartani az irányítást
Számos módja van annak, hogy továbbra is élvezni tudjuk az életet, függetlenül attól, hogy milyen típusú vizeletszivárgással küzdünk. Ne mondjunk le az aktív életmódról csak azért, mert vizeletvisszatartási problémáink vannak.
Medencefenék gyakorlatok férfiaknak
Bármilyen típusú gyakorlatot végzünk, annak számos fizikai előnye van, beleértve az erősebb testet és elmét, valamint a stresszszint csökkentését. Sok férfi úgy találja, hogy a megfelelő testmozgással csökkentheti a vizeletszivárgást, és még a szexuális életét is javíthatja! Ezek a gyakorlatok a medencefenék izmait, valamint a hólyagot célozzák meg. A megfelelő gyarkorlatokkal megerősítheti húgyhólyagját, javíthatja hólyagja feletti kontrollját, és segíthet megbirkózni a vizeletszivárgással.
A medencefenék gyakorlatai, közismert nevén Kegel-gyakorlatok, a hólyagot és a beleket tartó izmok ismételt összeszorításából és elengedéséből állnak, hogy megerősítsék azokat.
Számos tényező gyengítheti a férfi medencefenék izmait az életkorral, ami a húgyhólyag gyengeségéhez vezethet, különösen prosztataproblémák után. A férfi medencefenék gyakorlatok olyan egyszerű gyakorlatok, amelyek segítségével megerősíthetők a hólyag körüli izmok és szabályozható a vizelet inkontinencia.
Hogyan végezze a gyakorlatokat?
A Kegel-gyakorlatok végzése egyszerű, ha már tudja, mely izmokat kell megcéloznia. Ezek megtalálása legegyszerűbb vizelés közben az alábbi módon:
· Vizelés közben félúton próbálja meg lelassítani vagy megállítani a vizeletáramlást!
· Közben ne feszítse meg a fenék, a láb vagy a has izmait, és ne tartsa vissza a levegőt!
· Sokaknak segít a megfelelő izmok megtalálásában, ha arra gondolnak, hogy vissza akarják tartani a bélgázokat. Az ehhez szükséges izmoknak az összeszorítása egyfajta húzó érzést ad: ezek a megfelelő izmok a medencefenék gyakorlatokhoz. Fontos, hogy közben más izmokat ne feszítsen meg!
· Ha sikerül lelassítani vagy megállítani a vizeletáramlást, sikeresen megtalálta ezekt az izmokat.
Ha megtalálta a megfelelő izmokat:
· Feszítse meg őket és számoljon lassan ötig!
· Fokozatosan lazítsa el az izmokat, míg ötig számol!
· Ismételje a folyamatot 10 alkalommal!
· Végezze az intimtornát naponta 2-3 alkalommal!
Eleinte könnyebb lehet, ha fekvő helyzetben végzi a gyakorlatokat, hogy az izmoknak ne kelljen a gravitáció ellen is harcolniuk. Szintén könnyebbséget jelenthet, ha kezdetben csak 2-3 másodpercre feszíti meg az izmokat. Néhány hét múlva fokozatosan növelje ezt az időt, míg sikerül 5-10 másodpercre megfeszíteni az izmokat, és végezze a gyakorlatot állva. Ezzel nagyobb súly nehezedik az izmokra, ami fokozza az edzés hatékonyságát és javítja a hólyag feletti kontrollt. Ne feledje, hogy a Kegel-gyakorlat végzése közben ne feszítse meg a fenék, láb és has izmait!
Ne féljen tanácsot kérni szakembertől!
Amennyiben akaratlan vizeletvesztést tapasztal, mindenképpen forduljon orvoshoz, hiszen a háttérben súlyos, akár daganatos betegségek is húzódhatnak! Panaszával keresheti háziorvosát, vagy fordulhat urológusához is. Bátran legyen őszinte, a probléma nagyon sok férfit érint, nem kell szégyellni, ha Ön is egy közülük!
Vizelési napló vezetése
Érdemes vizelési naplót vezetni már a szakember meglátogatása előtt (mikor, mennyi vizeletet ürít egy nap), feljegyezni a helyzeteket, eseményeket, amikor akaratlanul is elcseppent/elfolyt a vizelete. Az orvos biztosan rá fog kérdezni a korára, arra, hogy mióta állnak fenn a panaszok, mikor járt utoljára prosztata szűrővizsgálaton, tapasztalta-e, hogy kevésbé erőteljes a vizeletsugara stb. (Ma már akár pár csepp vérből is kimutatható a prosztatadaganat kockázata, így ne riasszák el a kellemetlen szűrővizsgálatok!).
Ne hagyja, hogy a vizeletszivárgás akadályozza a szabad és boldog életvitelét! Tekintse meg webshopunk kínálatát és fedezze fel TENA Men termékeinket! Lépjen be a kényelem és biztonság világába!