Barion Pixel
Weboldalunk használatával jóváhagyja a cookie-k használatát a Cookie-kkal kapcsolatos irányelv értelmében.

Milyen sportot válasszunk inkontinencia esetén?

Milyen sportot válasszunk inkontinencia esetén?

Sokak számára dilemma lehet, hogy inkontinencia esetén, hogyan folytassák korábban megszokott tevékenységeiket, legyen szó akár a mindennapi teendőkről, mint például a bevásárlás, az ügyintézés, de pontosan ilyen a sport is. Aki rendszeresen sportolt még annál is felugrik egy felkiáltó, vagy kérdőjel, hogy folytathatja-e eddigi életmódját, vagy kénytelen felhagyni kedvenc sportjával, sporttevékenységével?! Az inkontinencia diagnózisa ne keserítsen el minket, ugyanis a hagyományos terápia kiegészítőjeként igenis javasoltak bizonyos mozgásformák. Sőt kezelőorvosunkkal, edzőnkkel azt is megbeszélhetjük, hogy a kockázatosabb mozdulatoknál mire figyeljünk! Mutatunk pár erősítő és gyógyító sportot, amelyet folytathatunk inkontinencia esetén is!

Tévhitek és előítéletek az inkontinenciával kapcsolatban

Többnyire az az általános meggyőződés, hogy az akaratlan vizeletvesztés csak az időskorúakat érinti. Valahogyan ezt a panaszt a szervezet öregedésével azonosítjuk. Sajnos igaz, hogy az idősek nagy része küzd ezzel a problémával, hiszen a szervezet öregedésével az izomzat, a mélyizomzat gyengül, így megereszkednek a medencefenék tartóizmai is. Ebből következően pedig gyengül a vizelettartási képesség. A vizeletszivárgás azonban nemtől és életkortól függetlenül is jelentkezhet, lehet számos megbetegedés tünete, vagy kísérőjelensége is. Előfordulhat terhességet, szülést követően is, sőt, még egy egyszerű megfázás, nátha is okozhat átmeneti vizelettartási nehézséget.

Még egy súlyos tévhit: aki inkontinenciával küzd, ne mozduljon ki!

Az inkontinenciában szenvedők sajnos gyakran lemondanak társasági életükről, az utazásról, nem mernek kimozdulni otthonról. Számos szorongással, stresszek is járhat ez az állapot, hiszen aggódnak amiatt, hogy nem érnek ki időben a mosdóba. Egy új hely szintén stresszforrás lehet, mert nem ismerik ki magukat, így kényelmetlen helyzetbe kerülhetnek. Ma már azért ez jóval rugalmasabban megoldható. A cél, hogy a medencefenék izmainak egészségét megőrizzük, ha meg akarjuk előzni a vizelettartási problémákat. Ha pedig már bekövetkezett a probléma, akkor is elsőként ezekre az izmokra kell fókuszálnunk.

Ennek érdekében kérjük edző segítségét, és válasszunk olyan testmozgást, amivel nem rontunk a medencefenék izmainak állapotán. Végezzünk minden nap medencefenék-edzést, intimtornát, ami a legjobb módszer az inkontinencia gyógyításhoz.

A sport, a mozgás nagyon fontos, elengedhetetlen része az egészségnek. Így minden esetben jót tesz, viszont lényeges a mozgás milyensége és minősége is.

Medencefenék izomzat erősítését támogató sportok

Az elején mindjárt szögezzük le: a sport, a mozgás nagyon fontos, elengedhetetlen része az egészségnek. Így minden esetben jót tesz, viszont lényeges a mozgás milyensége és minősége is. Persze gyakran érezhetjük magunkat kellemetlenül, kényelmetlenül a betétek miatt. Azonban erre is van megoldás, hiszen a megfelelő rögzítőnadrággal a sport is felszabadultabb lehet.

Azt azonban már tudjuk, hogy az egyes sportágak nem egyformán hatnak a különböző izmokra, mivel egyes izomcsoportokat erősítik, más izmokat viszont túl is terhelhetnek. Fokozatos terheléssel, és célzott kiegészítő gyakorlatokkal a medencefenék izomzatát erősíthetjük, karbantarthatjuk. De tanácsos és praktikus az egyes sportágak hatásairól tájékozódni! Akik már valamilyen medencefenék-, gátizomzat problémával küzdenek, nem árt, ha tudják hogyan hat kedvenc, vagy választott sportjuk erre a testtájékra. Tehát nem a sport, a mozgás abbahagyása a megoldás, ugyanis az csak súlyosbít a helyzeten, az izmok elgyengülnek, visszafejlődnek, ebből következően további romlás várható.

A medencefenék izmaira számos sportág kifejezetten előnyösen hat. Ilyenek például: a síelés, a korcsolyázás, a vívás, a lovaglás és kerékpározás, de ide tartozik pl. a jóga és a pilates is. Ahol a medencefenék izmai bekapcsolnak ott többnyire jó helyen járunk! Sőt az úszást sem kell abbahagynunk, inkontinencia esetén, mivel szuper megoldások segítenek abban, hogy vízben is kényelmesen érezzük magunkat!

Amire figyeljünk!

Vannak azonban sportágak, ahol az igénybevétel, a mozgás típusa, iránya, dinamikája miatt oda kell figyelnünk. Ezek: a tenisz, squash, a futás, illetve jogging, a labdasportok közül különösen a kézilabda, röplabda, kosárlabda. Az atlétika is ide sorolható.

A villámgyors, hirtelen irányváltások a medencefenék izmait komolyan megterhelik. Futásnál, kocogásnál pedig különösen, ha betonon, aszfalton végezzük, minden egyes leérkezés megterhelő lehet a medence izmainak. A labdajátékokra is figyeljünk, mert a labda elkapása, passzolása, leütése (pl.: röplabda) is ránthat a medencefenék izmain.

Válasszunk olyan sportot, amiben jól érezzük magunkat és jótékonyan hat a kérdéses izmokra. Ha pedig már volt kedvenc sportunk, akkor forduljunk orvosunkhoz, edzőnkhöz a folytatás mikéntjével kapcsolatban.

Tartalomhoz tartozó címkék: inkontinencia