A felnőttkorban előforduló éjszakai ágybavizelésről nem hallunk sokat és nem is beszélünk róla igazán. A legtöbben pedig pont emiatt gondolják azt, hogy ez a betegség csak a gyermekeket vagy az idős, magatehetetlen betegeket érinti. Az éjszakai ágybavizelés felnőttkorban sem példa nélküli, és pont a szégyenérzet miatti titkolózás, elhallgatás az, ami miatt nehéz véget vetni a problémás állapotnak.
Az éjszakai bepisilés (enuresis nocturna) okai
Ha éjszaka bepisilünk annak többféle oka lehet. Adódhat fizikai, vagy lelki okok miatt is. Első jele általában a gyakori éjszakai vizelés, a rendszeres éjjeli mosdóhasználat. Ezt pedig sajnos követheti éjszakai ágybavizelés.
A közvetlen fizikai kiváltó okok a következők lehetnek:
-
a túlzott folyadékbevitel (ezt befolyásolhatja szervezetbe bevitt koffein és alkohol mennyisége),
-
veseelégtelenség,
-
kis húgyhólyag,
-
hormonváltozások,
-
valamilyen krónikus betegség (ez időskorban lehet diabétesz vagy daganatos betegség),
-
felfázás,
-
de lehet gyógyszer mellékhatása is
Fontos tudni, hogy a szervezet éjszakai vizelettermelését az ADH (antidiuretikus hormon) befolyásolja. Ha az ADH hormonszint nem változik az este folyamán, akkor fordulhat elő ez a jelenség. A hormonháztartás általános változása is befolyásolja a vizelet-kiválasztás működését, a vesék és a húgyutak állapotát. Idős korban kevesebb termelődik a veséket, a folyadékszintet is szabályozó hormonból. Másrészt nőknél a menopauza után a hormonális változások miatt gyakran romlik a hólyagfali és a záróizmok tónusa is, ezért csökkenhet a kontroll a vizeletszabályozás kapcsán.
Pszichés okok
Az éjszakai bevizelés hátterében gyakran pszichés problémák állnak. A vizelési problémák lelki okai közé tartozhat a szorongás, fiatal felnőttek esetén figyelemfelhívás.
Az éjszakai bepisilés tehát egyfajta jelzés, drasztikusabb kifejezéssel élve segélykiáltás lehet a test részéről. Ez többnyire akkor merül fel, ha a vizsgálatok nem állapítanak meg fizikai problémákat. Ekkor érdemes lehet pszichológus segítségét kérni az esetleges lelki tényezők, lelki problémák feltárása miatt.
Éjszakai bevizelés a férfiaknál
Férfiak esetében még inkább jellemző a gyakori vizelés éjszaka, mint a nőknél. Ez azért van, mert férfiak esetében a megnagyobbodott prosztata és ezáltal a húgyhólyag izmainak gyenge működése befolyásolhatja a vizelet ürítést.
Az éjszakai bevizelés megelőzése
Jogosan merül fel a kérdés: megelőzhető-e az éjszakai bevizelés? Amennyiben nincsenek súlyosabb szervi okok, akkor a folyadékbevitel mennyiségével befolyásolhatjuk a vizeletkiválasztást. Az alkoholos és koffeines italok mellőzése is fontos lehet. Amennyiben lefekvés előtt 3-4 órával abbahagyjuk a napi folyadékbevitelt, akkor is sokat tehetünk az éjszakai ágybavizelés megelőzése érdekében.
Sajnos az éjszakai vizelés örökletes betegség is lehet, ugyanis az ebben szenvedő szülők gyermekeinek közel 40% esélye van arra, hogy nála is megjelenjen ez a probléma. Ebből a szempontból is fontos, hogy ne titkoljuk a problémát, inkább a megoldást keressük.
Az éjszakai ágybavizelés kezelése felnőttkorban
Kiemelten fontos, hogy az éjszakai ágybavizelés hátterének feltárása és kezelése is minél előbb megkezdődjön. Ugyanis, ha tabuként kezeljük a jelenséget, a fizikai tünetek mellett kialakulhat lelki szorongás is, így könnyen belekerülhetünk egy ördögi körbe.
Az éjszakai bevizelés kezelhető, javítható és meg is szüntethető. A leggyakoribb kezelési módok lehetnek a következők:
-
húgyhólyag izomzatának edzése (gátizomtorna és egyéb speciális gyakorlatok),
-
gyógyszeres kezelés (általában a megfelelő hormonszint beállításában segítenek ezek a gyógyszerek),
-
sebészeti beavatkozás.
A sebészeti beavatkozás általában a legvégső megoldás, ugyanis ennek a beavatkozásnak kellemetlen mellékhatásai is lehetnek.
Éjjeli segítség
Mikor már megvan a diagnózis és folyik a kezelés, az éjszakai szobatisztaság ideiglenes fenntartásához javasolt éjszakai felnőtt pelenka használata. Erre kifejezetten akkor van szükség, ha az önkéntelenül távozó vizelet mennyisége meghaladja a napi 140 ml-t. A prémium felnőtt pelenkák nedvszívó képessége kiváló, kényelmes kialakításuk miatt viselésük nem okoz kellemetlenséget. Tehát mindenképp érdemes jó minőségű pelenkát választani, hogy a komfortérzetet némiképp javuljon az amúgy is nehéz állapot miatt.